Post

Rozłupywanie kłód: Jak rozłupać kłody

Nie trzeba już rozłupywać każdego kawałka drewna siekierą, młotem rozłupującym lub młotem kowalskim i klinem rozłupującym. W dzisiejszych czasach można korzystać z łuparek do drewna, które pomagają odciążyć się od tego zadania. W wielu przypadkach te łuparki są na tyle zautomatyzowane, że można wykonać duże prace w krótszym czasie i z mniejszym nakładem energii niż było to wymagane w przeszłości. Prace, które kiedyś zajmowałyby tygodnie, teraz mogą być zakończone w ciągu kilku godzin - dotyczy to również łupania drewna.

Aby w pełni wykorzystać wydajność oferowaną przez łuparki do drewna, musisz zrozumieć proces rozłupywania drewna. Wiedza o tym jak rozłupywać drewno przed rozpoczęciem pracy czyni wszystko łatwiejszym i bezpieczniejszym.

Chcesz wiedzieć jak to się robi? Czytaj dalej, aby uzyskać wskazówki krok po kroku.

Pozyskiwanie drewna

Rozłupywanie kłód zaczyna się od ścięcia drzewa. W rzeczywistości, usuwanie drzew, które stanowią zagrożenie dla Twojej własności jest jednym z głównych powodów, dla których ludzie w końcu potrzebują łuparki do drewna. Mogą oni korzystać ze stosów pociętego drewna, ale ich pierwotną potrzebą jest usunięcie drzewa. Niezależnie od tego, czy chodzi o uporządkowanie posesji, pozbycie się drzewa grożącego upadkiem, czy też o drewno opałowe, usunięcie drzewa jest pierwszym krokiem w procesie rozłupywania.

Mierz i zaznaczaj

Następnie należy zmierzyć i zaznaczyć, aby uzyskać odpowiednią długość drewna na opał. Znacznik drewna opałowego sprawia, że jest to naprawdę łatwe, ponieważ nie trzeba używać taśmy mierniczej dla każdego kawałka. Marker do drewna opałowego jest wyposażony w farbę do znakowania i funkcję łatwego toczenia. Znakuje on drewno idealnie na kłody wielkości drewna opałowego, więc będziesz miał spójne, wymierzone cięcia. Używanie markera do drewna opałowego jest również łatwiejsze dla Twojego ciała, ponieważ nie wymaga tak wiele schylania się i poruszania.

Gdy wszystko jest już zaznaczone, możesz pociąć drewno na łatwe do opanowania kawałki. Można to zrobić za pomocą piły łańcuchowej, aby uzyskać najbardziej wydajną pracę. Możliwe jest również pocięcie drzewa piłą ręczną, ale trwa to dłużej i wymaga więcej wysiłku. Ponadto piła prawdopodobnie stępi się przed zakończeniem pracy. Jeżeli masz dostęp do piły łańcuchowej, lepiej jest wykonać ten początkowy etap za pomocą pilarki.

Przed przystąpieniem do cięcia ważne jest, aby ustawić drewno na stabilnej powierzchni. Położenie pnia płasko na ziemi daje stabilną powierzchnię, ale prowadzi do stępienia piły łańcuchowej. Należy podnieść nieco kłodę, ale tak, aby była stabilna i wyważona. Podnośnik do kłód jest doskonałym narzędziem do utrzymania kłody w miejscu i oferuje wytrzymałe, bezpieczne rozwiązanie do rąbania drewna.

Przyprawianie drewna

Pierwsza faza rozłupywania i rąbania drewna opałowego jest zakończona. Teraz, gdy już porąbałeś drzewo na łatwe do opanowania kawałki, musisz pozostawić kłody do starzenia się. Kiedy pierwszy raz ścinasz drzewo, drewno jest "zielone" i nie będzie dobrym materiałem opałowym. Czy kiedykolwiek próbowałeś spalić świeżo ściętą kłodę, która tylko dymi i dymi, ale nie wytwarza ognia? To dlatego, że jest zbyt zielone. Najlepiej palące się drewno opałowe dojrzewa na słońcu i wietrze. Suche, gęste drewno jest również o wiele łatwiejsze do rozłupania, więc poczekaj aż się zestarzeje zanim rozłupiesz kłody.

Drewno jest gotowe do rozłupywania i palenia, gdy jest ciemne, a krawędzie nieco popękane. Będzie ono również lżejsze do przenoszenia i będzie się dość łatwo rozszczepiać.

Rozłupywanie polan

Teraz nadszedł czas na rozłupywanie!

Możesz użyć gazowej lub elektrycznej łuparki do kłód. Każda z tych opcji sprawia, że praca jest łatwiejsza niż przy użyciu siekiery i ręcznym rozłupywaniu drewna kawałek po kawałku. Rozłupywarki sprawiają, że praca jest bezpieczniejsza, łatwiejsza i znacznie mniej obciążająca dla pleców i ciała. Może nie jest to tak dobry trening, ale na pewno lepszy, gdy masz do rozłupania ogromną partię kłód na drewno opałowe.

Łuparki do kłód sprawiają, że czasochłonna i uciążliwa praca staje się o wiele łatwiejsza. Zamiast wymachiwać siekierą w kółko, narażając swoje zdrowie na ryzyko z wielu powodów, jesteś w stanie załadować kłody do łuparki i uzyskać czyste, łatwe cięcie z niewielkim lub żadnym wysiłkiem.

Układaj drewno w stosy

Teraz, gdy kłody są już rozłupane na drewno opałowe, nadszedł czas na układanie drewna w stosy. Układanie drewna w stosy pozwala przechowywać je w zorganizowany i bezpieczny sposób. Nigdy nie wrzucaj drewna do stosu, pudełka lub wiadra. Może się wydawać, że łatwo jest po prostu stworzyć przypadkowy stos drewna, ale jest to ostatnia rzecz, jaką chcesz zrobić po całym wysiłku, jaki włożyłeś w porąbanie, doprawienie i rozłupanie drewna.

Drewno kominkowe musi pozostać suche aż do momentu użycia, ale włożenie go do worka lub pudełka nie jest najlepszym sposobem, aby to zrobić, ponieważ uwięzisz w nim wilgoć. Ważne jest również, aby chronić ułożone drewno przed insektami. Trzymanie go w stosie i lekko uniesionego nad ziemią zapobiega przedostawaniu się pełzających much do stosu i niszczeniu drewna. Ważne jest również, aby wybrać miejsce składowania, które oferuje dostęp do bryzy i jest wystarczająco daleko od domu, że wszystko, co dostaje się do drewna również nie robi sobie drogę do domu.

Niektórzy ludzie układają drewno opałowe przed garażem lub stodołą, ale lepiej jest trzymać je z dala od wszelkich budynków i budowli na swojej posesji. Kilka dodatkowych metrów, które będziesz musiał pokonać, aby dostać się do drewna, może pomóc w ochronie zapasów drewna, jak również konstrukcji. Upewnij się, że pomiędzy stosem drewna a wszelkimi strukturami, w pobliżu których się znajduje, jest odstęp, aby powietrze miało do niego dostęp ze wszystkich stron.

To jest to. Ściąłeś drzewo, sezonowałeś drewno, rozłupałeś kłody i jesteś gotowy do przechowywania drewna do czasu, aż będziesz potrzebował ognia. Jest to prosty proces, ale składa się z wielu etapów i jeśli nie zostanie wykonany prawidłowo, nie będziesz miał użytecznego zapasu drewna na chłodniejsze miesiące.