Post

Niech zimowi padlinożercy nie rujnują twoich cichych nocy.

Aby lepiej przyjrzeć się opadom śniegu, których większość środkowego zachodu jeszcze nie otrzymała, złożyłem niedawno wizytę w New Jersey, które tej jesieni uderzył pamiętny śnieżny trzeźwiec. Spacerowałem wśród pobliskich drzew, podziwiając piękny, puszysty, biały śnieg na ich gałęziach i ciesząc się spokojną atmosferą. Wszystko było ciche, spokojne.

Jedna linijka z Nocą przed Bożym Narodzeniem przychodzi mi na myśl: "Żadne stworzenie nie drgnęło, nawet myszka."

Ale potem zastanawiałem się nad autentycznością tego znajomego zdania. Czy pomimo spokojnego wyglądu zimowych krajobrazów, śnieg chroni drzewa i krzewy przed zimowymi padlinożercami? Norniki i jelenie, na przykład, są cichymi stworzeniami, które mogą wyrządzić poważne szkody drzewom. W rzeczywistości zwierzęta te mogą tunelować się tuż pod powierzchnią ziemi, pod warstwą białego śniegu, siejąc spustoszenie bez Twojej wiedzy.

Zimowy padlinożerca drzew nr 1 to nornik. Właściciele drzew bardzo często jednak błędnie diagnozują uszkodzenia nornika, obwiniając go o urazy zimowe, króliki, wandalizm lub inne przyczyny. Tylko jeden na około 50 przypadków uszkodzeń nornika jest poprawnie zdiagnozowany.

Wole, czyli myszy łąkowe, przypominają krety lub ryjówki, ale mają mniejsze stopy. Mimo że ich zwodniczy rozmiar prowadzi do błędnego zrozumienia zakresu szkód, jakie mogą wyrządzić, norniki mogą trwale hamować zdolność drzew do przetrwania. Tworzą one od 1 do 2 cali powierzchniowe wybiegi pod śniegiem, gryząc korę małych drzew i żerując na trawach i innych roślinach zielnych. "Nornikimogą powodować ciężkie i nagłe uszkodzenia lasów, sadów i drzewostanów ozdobnych, zwłaszcza pod silną pokrywą śnieżną" - wyjaśnia Persad.

Podczas gdy inne zwierzęta hibernują w miesiącach zimowych, norniki pozostają aktywne. Jednak źródła pożywienia, których potrzebują, aby się utrzymać - i kopać - mogą się wyczerpać. "Jeśli pożywienia będzie brakowało, mogą zaatakować flary korzeni i korę dojrzałych drzew" - mówi Persad. "Żywienie w tym przypadku jest niespodziewane i najczęściej wykrywane po roztopach śniegu."

Zachowanie nornika powoduje uszkodzenia drzew, począwszy od nieregularnych śladów zgryzoty i innych nietypowych oznak na korze drzewa, a skończywszy na obwodzie wokół podstawy drzewa. Podczas gdy króliki, na przykład, zostawiają za sobą wyspy z korą po zgryzieniu drzewa, norniki nie pozostawiają ich.

Niestety, jeśli szkody są poważne, nie ma nic do zrobienia, aby uratować drzewo. Aby jednak zapobiec atakowi nornika na drzewa, należy otoczyć podstawy podatnych drzew siatką drucianą o grubości od 3 do 6 cali poniżej linii gleby do minimum 18 cali powyżej powierzchni.

"Usuń pokrywę ziemi z pobliskich chwastów, kwiatów i nisko rosnących krzewów", mówi Persad, "i utrzymuj ściółkę na głębokości 2 cali, aby utrzymać populacje norników na niskim poziomie". Jeśli na danym obszarze występuje duża pokrywa śnieżna, Persad sugeruje usunięcie śniegu wokół drzew ze znanych siedlisk nornika.

Poza nornikami, inne zimowe padlinożercy drzew, takie jak jelenie, mogą powodować niewielkie lub poważne uszkodzenia drzew.Jelenie zjedzą wszystko, co znajdą na Twoim trawniku, dlatego ważne jest, aby "wyeliminować źródło pożywienia" - mówi Persad. "Karmienie jeleni czyni je oswojonymi."

Jeśli jelenie po prostu przeglądają drzewo, powstają niewielkie szkody, a liście zazwyczaj odrastają. Jednak gdy jelenie pocierają swoje poroże o korę drzewa, powstałe w ten sposób szkody są zazwyczaj trwałe. Jelenie żywią się także młodymi drzewami i zostawiają odchody na podwórkach.

Rany spowodowane przez korę mogą się pokrywać strupami, ale aby zapobiec dalszym uszkodzeniom jeleni na drzewach, użyj siatki z drutu stalowego lub materiału odstraszającego jelenie, aby zapobiec ich zbliżaniu się do drzew krajobrazowych.

Aby w pełni cieszyć się spokojną, białą zimową scenerią tego sezonu i mniej martwić się o swoje drzewa i to, co czai się pod otaczającymi je stosami śniegu, praktykuj wczesne techniki prewencyjne, aby utrzymać padlinożerców z dala od nich. Następnie, przyjdź wiosną, z przyjemnością zobaczysz kilka niespodzianek pod roztopionymi kocami śniegu.