Post

Udane usunięcie drzewa: Porady dla domowego ogrodnika

Samodzielne realizowanie projektów domowych i krajobrazowych może być satysfakcjonujące. Ale prawda jest taka, że nie jest mądrze zamieniać każdy projekt krajobrazowy w majsterkowanie, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia zawodowego i narzędzi.

Czy to mądre, żeby samemu usuwać drzewa? Czytaj dalej, aby poznać prawdy stojące za usuwaniem drzew właściciele domów w Brisbane powinni wiedzieć.

 

Dlaczego możesz chcieć usunąć drzewa  
Zanim faktycznie wyrwiesz drzewo z ziemi, ważne jest, aby najpierw zastanowić się, dlaczego chcesz, aby drzewo wyszło na zewnątrz. Powody estetyczne i krajobrazowe są ważne, ale nie są tak pilne jak poniższe:

Twoje drzewo wkracza na sąsiada Unikaj sporów prawnych, utrzymując swoje zagospodarowanie terenu w obrębie własnego ogrodzenia. Nikt nie lubi natrętnych sąsiadów. Śliwki zanim zaczną być problemem dla ciebie i twoich sąsiadów
Twoje drzewo stanowi zagrożenie bezpieczeństwa dla twojej rodziny. Jeśli drzewo ma słabe, niezdrowe gałęzie, które łatwo pękają podczas burzy, być może zechcesz je całkowicie usunąć, aby zapobiec dalszym zagrożeniom.
Twoje drzewo sprawia, że przednie podwórko lub ogródek nie nadaje się do zamieszkania. Nie pozwól, aby jedno drzewo dyktowało Ci, w jaki sposób powinieneś używać go na zewnątrz. Nie można urządzać przyjęć grillowych z ogromnym drzewem blokującym drogę? Zetnij je, żeby zrobić miejsce na to, co naprawdę ważne.
Twoje drzewo ma oznaki szkodników, kryształów lub chorób. Sprawdź, czy w pniu drzewa nie ma pęknięć, szkodników i oznak rozkładu. Rozkładające się drzewa nie mają takiej samej struktury jak zdrowe drzewa i z czasem mogą stanowić zagrożenie.
 

Jak skutecznie usunąć drzewo w domu  
1. Upewnij się, że drzewo znajduje się na odpowiedniej wysokości i średnicy
Usuwanie drzewa nie jest tak proste jak zbieranie chwastów czy przycinanie krzewów. Wymaga to profesjonalnego doświadczenia i odpowiedniego sprzętu. Jeśli drzewo ma około dziesięciu centymetrów średnicy i około dziesięciu stóp wysokości, można dążyć do jego usunięcia, pod warunkiem że ma się odpowiedni sprzęt. Wszystko, co ma wymiary powyżej, należy pozostawić profesjonaliście.

2. Sprawdzić obwód drzewa 
Po sprawdzeniu, jak duże jest to drzewo, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak je usunąć. Poszukaj w swojej przestrzeni przeszkód, na które może mieć wpływ praca. Gdzie drzewo jest pochylone? Drzewo nigdy nie jest w pełni wyprostowane, a kąt nachylenia to miejsce, w którym drzewo może spaść po ścięciu.

Przed odcięciem drzewa należy usunąć długie gałęzie, aby zapobiec zaplątaniu się go w okna, dachówki i inne części domu. Zabezpieczyć ozdoby na podwórku i usunąć wszelkie przeszkody, na które ludzie mogliby się potknąć lub spaść.

3. Wyznaczyć trasy bezpieczeństwa
W przypadku, gdy drzewo nie spadnie tam, gdzie przewidziałeś, upewnij się, że wiesz, gdzie biegać, gdy sprawy nie idą zgodnie z planem. Drogi ucieczki są kluczowe przy wycinaniu dużych drzew; zawsze lepiej być bezpiecznym niż żałować.

4. Wybierz odpowiedni sprzęt
Oprócz okularów ochronnych i rękawic należy również wyposażyć się w piłę łańcuchową lub ręczną do cięcia drzewa. Przed wejściem na drabinę należy ją solidnie zamocować na równym podłożu. Należy pamiętać, że różne rozmiary drzew wymagają różnego wyposażenia.

Większość elektronarzędzi posiada w swojej instrukcji obsługi wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i zalecane zastosowania. Sprawdź, czy twój sprzęt jest w stanie poradzić sobie z wielkością drzewa, które zamierzasz ściąć.

5. Ściąć drzewo
W pierwszej kolejności należy odciąć główne gałęzie, aby uniknąć zagrożenia w momencie upadku drzewa na ziemię. Po zauważeniu upadku drzewa należy natychmiast wyłączyć pilarkę i przenieść się w bezpieczną strefę. Wykopać pniak z ziemi i po jego usunięciu przetransportować go na składowisko drewna lub złomowisko.

 

Mam obciąć sobie drzewo? 
Konserwacja drzew nie jest łatwym zadaniem, ani bezpiecznym. Z reguły radzimy właścicielom domów ścinać własne drzewa tylko wtedy, gdy nie muszą używać drabiny lub innego rodzaju pomocy, aby dotrzeć do drzewa. Drzewa o wysokości co najmniej dziesięciu stóp są nadal łatwe w uprawie dla profesjonalistów, ale mogą okazać się szczególnie trudne dla właścicieli domów. W związku z tym zalecamy zachowanie ostrożności podczas pracy z większymi drzewami.