Post

Podstawowe narzędzia do przycinania drzew i wskazówki

Przycinanie drzew jest jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie drzew silnych, zdrowych i najlepiej wyglądających. Usuwanie martwych, zarośniętych lub chorych gałęzi i pni pozwala na zdrowy wzrost i zmniejsza ryzyko chorób i zarażenia przez szkodniki. Prawidłowo wykonane cięcie przynosi korzyści prawie wszystkim drzewom. Jednak nieprawidłowe przycinanie może spowodować deformację, osłabienie integralności strukturalnej oraz obniżenie zdrowotności i witalności drzew. Poniżej przedstawiamy kilka niezbędnych narzędzi do przycinania drzew oraz porady specjalistów:

Narzędzia do przycinania drzew
Jeśli masz małe urządzenie do przycinania drzew, z którym myślisz, że sobie poradzisz, ważne jest, abyś miał odpowiednie narzędzia do tego zadania, aby nie uszkodzić drzewa.

Nasza lista narzędzi niezbędnych do wykonywania małych prac związanych z przycinaniem drzew zawiera:

  • Dobrej jakości, ostra piła ręczna
  • Dobrej jakości para ostrych sekatorów dla mniejszych kończyn
  • Podcinacz polowy lub nożyce do gałęzi - do gałęzi wysoko położonych
  • Nożyce do żywopłotu
  • Dobrej jakości rękawice ogrodnicze
  • Okulary ochronne

Odpowiednia odzież ochronna, np. koszula z długimi rękawami i spodnie
Jeśli nie jesteś arborystą, zalecamy nie próbować używać pilarki z oczywistych powodów! Piły łańcuchowe są bardzo niebezpieczne, wymagają specjalistycznej odzieży do bezpiecznego użytkowania i powinny być obsługiwane przez profesjonalistów.

Pielęgnacja narzędzi do przycinania drzew
Upewnij się, że dobrze dbasz o swoje narzędzia do przycinania. Utrzymuj je w czystości, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby z drzewa na drzewo, wycierając je (najlepiej za pomocą czegoś zawierającego alkohol) między drzewami. Narzędzia należy ostrzyć przed użyciem, aby zapobiec uszkodzeniu gałęzi. Uszkodzone gałęzie są bardziej podatne na szkodniki i choroby.

Podstawy przycinania drzew
Pamiętaj przy przycinaniu, że prawie zawsze mniej znaczy więcej! Przed wykonaniem cięcia przyjrzyj się dobrze drzewu, określ, co dokładnie starasz się osiągnąć, ocen obszar pod kątem wszystkiego, czego potrzebujesz, aby uniknąć i wykonaj odpowiednie cięcia. Zacznij od obumarłych, złamanych lub chorych kończyn, najpierw odcięcia ich do miejsca pochodzenia lub silnej bocznej gałęzi. Po zakończeniu pracy należy ponownie ocenić drzewo przed wykonaniem dodatkowych cięć. Nadmierne (a czasem zbędne) przycinanie może uszkodzić i osłabić drzewo.

Kiedy dzwonić do profesjonalistów
Nawet przy użyciu wszystkich narzędzi do przycinania drzew i sztuczek, które masz do dyspozycji, przycinanie drzew może być bardzo niebezpieczne. Jest ona szczególnie niebezpieczna przy przycinaniu dużych drzew lub w sytuacjach, gdy w pobliżu mogą znajdować się linie energetyczne, budynki lub inne usługi. W takich okolicznościach najlepiej pozostawić tę pracę profesjonaliście, który posiada wiedzę, sprzęt i doświadczenie w pracy ze złożonym, potencjalnie niebezpiecznym drzewem. Nie chcesz stać się statystyką lub zniszczyć swojego domu lub nieruchomości, więc nie podejmuj ryzyka.