Post

Zapobieganie uszkodzeniom drzew od lodu

Nie ma nic gorszego niż wyjście frontowymi drzwiami, pewnie zawiązane w ciepłym płaszczu, kapeluszu, szaliku i rękawiczkach tylko po to, by zrobić ten pierwszy, pewny krok, a lód czający się pod śniegiem sprawia, że wykonujesz poślizgowy, ślizgowy taniec, w którym nogi usztywniają się w lekko przysadzistej pozycji, a ręce wymykają się, starając się zachować równowagę i wyprostowaną pozycję.

Absolutnie nikt nie wygląda fajnie podczas tańca z lodem.

Kiedy lód pokrywa drzewa grubymi, krystalicznymi warstwami, tworzącymi idealne sople, które zlewają się ze sobą, tworząc piękną muzykę na wietrze, może to być piękne miejsce (i dźwięk). To znaczy do czasu, aż wiecznie zielone drzewa zaczną się podwajać, a gałęzie drzew liściastych zwisają ciężkie jak łzy.

JAK MOŻNA ZAPOBIEC USZKODZENIU DRZEW PRZEZ LÓD?

Prawidłowe przycinanie to jeden ze sposobów. Szczególnie ważne jest usunięcie słabych, wąskokątnych, v-kształtnych porostów, zgodnie z rozszerzeniem Uniwersytetu Stanu Karolina Północna.

Zgodnie z badaniami University of Minnesota Extension drzewa, które najczęściej doznają najcięższych uszkodzeń w wyniku kontaktu z śniegiem i lodem, to wielopostaciowe drzewa zimozielone jak arborvitae i jałowiec oraz wielopostaciowe lub kępiaste drzewa jak brzoza. Na tych drzewach ważne jest zlokalizowanie i przycięcie gałęzi o słabych połączeniach, zanim staną się one problemem. Wolno rosnące drzewa, takie jak dąb, są mniej podatne na utratę gałęzi. A jeśli chodzi o lód, to wiek nie czyni drzewa silniejszym; młodsze drzewa mają tendencję do lepszego przetrwania w czasie burzy lodowej.

WSTRZĄSANIE GAŁĘZIAMI MOŻE SPOWODOWAĆ WIĘCEJ SZKÓD NIŻ POŻYTKU

Kiedy zauważysz, że twoje drzewa zginają się lub opadają w wyniku nagromadzenia się lodu i śniegu, twoim pierwszym instynktem jest prawdopodobnie wstrząsnąć gałęziami i uwolnić je od zimowego obciążenia. Zalecamy NIE robić tego, chyba że śnieg jest bardzo suchy i puszysty. Gałęzie pokryte lodem mogą stać się dość kruche - potrząsanie nimi może spowodować ich uszkodzenie lub złamanie. Ponadto, ponieważ drzewa są elastyczne, nagłe oderwanie ciężaru lodu może spowodować oderwanie się gałęzi, co może uszkodzić ich układ krążenia.

Jeśli po silnej burzy lodowej zauważysz jakieś złamania kończyn, należy odpowiednio przyciąć uszkodzony obszar, gdy tylko pozwoli na to pogoda. W przypadku nieuszkodzonych kończyn, wyginających się pod ciężarem lodu lub śniegu, nie należy tego korygować, gdyż w miarę zmiany pogody kończyny powinny wrócić do normalnego stanu.

CO JESZCZE MOŻNA ZROBIĆ?

Oprócz przycinania, jeśli mieszkasz na obszarze, gdzie burze lodowe są powszechne, np. w stanach "strefa przejściowa" Oklahoma, Missouri, Teksas, Tennessee, Kentucky, Północna Karolina, Wirginia i Zachodnia Wirginia, główne gałęzie większych drzew, takie jak brzoza i śliwa, mogą być okablowane.

Jak w przypadku każdej surowej pogody, zdrowy rozsądek powinien dominować. Ze względów bezpieczeństwa należy unikać parkowania lub chodzenia pod ważonymi przez śnieg lub lód gałęziami. A jeśli zauważysz połamane gałęzie zaplątane w linie energetyczne, natychmiast powiadom o tym firmę energetyczną.

Jeśli czujesz, że chcesz zrobić coś więcej, aby pomóc swoim drzewom, gdy widzisz, jak kłaniają się pod naciskiem zimowych gości; skup się na usuwaniu lodu z podjazdu i chodników. W ten sposób będziesz mógł bezpieczniej - i z mniejszym poczuciem wstydu - poruszać się po swoim obiekcie, kontrolując drzewa i podziwiając zimową krainę czarów!